معرفی گردشگاه پیرغار روستای ده چشمه استان چهارمحال و بختیاری

پیرغار مکانی دیدنی در شهرستان فارسان روستای ده چشمه در فاصله 3 کیلومتری شهر فارسان و در استان چهارمحال و بختیاری است، سنگ نوشته تاریخ مشروطه واقع در روستای ده چشمه به دستور سردار اسعد بختیاری حک گردید. کتیبه‌های پیرغار بر روی تخته سنگی در کوهپایه‌ای از رشته کوه زاگرس قرار دارد و متن آن، خلاصه‌ای از واقعه مشروطیت را بیان می‌کند و همچنین تأثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی را شرح می‌دهد. این اثر در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۷۷ و با شماره ۲۲۷۹، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.  علی اکبر دهخدا نوشتن لغت نامه خود را از قلعه سردار اسعد واقع در چلیچه و جونقان همچنین قلعه دزک آغاز کرد، از دیگر جاذبه‌های دیدنی منطقه پیرغار، آبشار زیبای پیرغار است که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد و این آبشار در محیط طبیعی شگفت‌انگیزی واقع شده است که آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی می‌باشد و آبی که از آبشار پیرغار سرازیر می‌شود کشتزارهای روستای ده چشمه را نیز سیراب می‌نماید. از مسیرهای ایجاد شده در کوه می‌توان با یک کوهپیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است، این روستا در فصل‌های بهار و تابستان، روزانه پذیرای صدها گردشگر علاقه‌مند است.

 روستای ده چشمه، از توابع  شهرستان فارسان واقع در استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا با ارتفاع ۲ هزار متر از سطح دریا در جنوب غربی فارسان قرار دارد و از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود روستای ده چشمه، دارای اقلیمی خشک و معتدل است در بهار و تابستان، آب و هوای آن ملایم و مطبوع است و زمستان‌های آن، سرد و خشک است مردم روستای ده چشمه با گویش بختیاری سخن می‌گویند.

روستای ده چشمه یکی از جذاب‌ترین روستاهای استان چهار محال و بختیاری

اقتصاد روستای ده چشمه بر فعالیت‌های زراعی، باغداری و مالداری استوار شده است. گندم، جو، یونجه و شبدر از مهمترین محصولات زراعی و هلو و سیب درختی، انگور، بادام و چارمغز (گردو) از مهمترین محصولات باغی روستای ده چشمه به شمار می‌روند، فرآورده‌های لبنی نظیر شیر، ماست، مسکه یا کره محلی، روغن حیوانی و دوغ روستای ده چشمه نیز از شهرت خاصی برخوردار است گروهی از مردم این روستا به فعالیت‌های خدماتی و پرورش زنبور عسل اشتغال دارند. بافت انواع قالی و قالیچه نیز از جمله فعالیت‌های زنان به شمار می‌رود که درکنار فعالیت‌های زراعی و دامی به تولید و بافت آن اشتغال دارند مهمترین سوغات روستای ده چشمه، عسل، فرآورده‌های لبنی، خشکبار و میوه جات و ماهی قزل آلای پرورشی است، طبیعت زیبا، باغات سرسبز و انبوه و وجود گردشگاه مصفای پیرغار با کتیبه‌های حک شده بر کوه آن، قلعه خان و شیرسنگی موجود در روستا، ده چشمه را به یکی از جذاب‌ترین روستاهای ولایت چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است. گردشگاه پیرغار در جنوب روستای ده چشمه و در ارتفاعات اطراف روستا واقع شده و چندین چشمه جوشان از این غار آهکی سرازیر می‌شود. بر روی قسمتی از کوه، سه سنگ نبشته به زبان فارسی کنده کاری شده که در آن لشکرکشی سردار اسعد بختیاری به تهران و نقش طوایف بختیاری در انقلاب مشروطه، شرح داده شده است. در مجموع گردشگاه ” پیرغار ” با چشمه پرآب، آبشار زیبا و درختان سرسبز در فصول مختلف سال به ویژه بهار و تابستان، گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به خود جلب می‌کند .

ایمان نظری