چشمه قلعه فارسان استان چهارمحال و بختیاری

چشمه قلعه در شهر فارسان و در استان چهارمحال و بختیاری با چشم اندازهای زیبا پذیرای گردشگران زیادی است.
همزمان با ذوب برف ها در فصل بهار، شکوفا شدن درختان کهنسال و سرسبز شدن فضای اطراف چشمه در شهرستان فارسان این منطقه نیز مانند دیگر جاذبه های گردشگری چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.
داشتن جاده آسفالت،آلاچیق، سکوهای نشیمن برای خانوارها و نزدیکی به گردشگاه پیرغار را از دیگر ویژگی‌های کانون گردشگری چشمه قلعه عنوان کرد.
این تفریحگاه در ۳۲ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در شهر فارسان واقع است.

از جمله خصوصیات برجسته شهر فارسان استعداد و علاقه زیاد اهالی این شهر به فرهنگ و هنر است به گونه‌ای که رشته‌های هنری شهر همچون شعر و ادب، تئاتر و نمایش، شاهنامه خوانی و غیره کارنامه درخشانی در سطح کشور دارند.

سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با همکاری شهرداری و شورای اسلامی این شهر نسبت به اجرای دیوار حایل، اجرای سکوسازی، اجرای آلاچیق و سایه بان و اجرای راه پله های دسترسی با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال اقدام نمود.

از مهم‌ترین و ارزشمندترین صنایع دستی که قدمتی دیرینه دارد بافتن فرش دستباف است که در روستاهای مختلف با طرح‌ها و نقش‌های متفاوتی بافته می‌شود سایر دست بافته‌ها که هنوز در این شهر رایج است عبارت‌اند از: گلیم، جاجیم، نمد مالی، چوغا بافی، خرسک بافی (نوعی قالی) و گیوه دوزی.

شهر فارسان در حال حاضر دارای سه هتل به نام‌های هتل ارم، هتل فارسان و هتل آپارتمان میلاد می‌باشد.

مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر فارسان

تپه چغاپنجعلی: تپه چغاپنجعلی حاوی آثاری مربوط به هزاره ۵ و ۴ قبل از میلاد، هزاره اول ب م – دوره ساسانیان – سده‌های میانی و متأخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان فارسان، بخش مرکزی، جنوب شهر فارسان واقع شده ‌است. این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۵۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

مسجد جامع فارسان: مسجد جامع فارسان مربوط به دوره قاجار است و در فارسان، میدان مسجد جامع شهر فارسان واقع شده‌ است. این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۵۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است .

موزه فرهنگ و تمدن فارسان: این موزه آثار تاریخی، شامل آثاری مربوط به دوران‌های صفویه و قاجار است .

گردشگاه چشمه قلعه: واقع در شرق شهر فارسان. این گردشگاه که در کنار چشمه‌ای مصفا ساخته شده، به علاوه دارای قناتی تاریخی به قدمت ۲۰۰ سال است.

 ایمان نظری