پرونده پنجمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان در اصفهان با انتخاب آثار برتر به کار خود پایان داد

بهمن توکلی فرد؛ به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طبیعت گردشگران، پنجمین جشنواره ملی رسانه ای معلولان امسال باحضور نصر، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ، دکتر علیرضا صلواتی وجمعی از مسئولان و میهمانان از استان های مختلف با انتخاب برترین های خود در رسانه های مکتوب و تصویری بکار خود پایان داد .
مهمترین هدف از برگزاری این جشنواره، افزایش سطح آگاهی در شناسایی ظرفیت معلولان و ایجاد ارتباطی متقابل، پویا و اثرگذار و به دور از محدودیت‌های جسمی بین همه کسانی است که بتوانند در زمینه‌ی مطالبه‌گری و توجه به مسائل و مشکلات اساسی معلولین محتواهای ارزشمند و تأثیرگذاری خلق کنند.
منصور گلناری دبیر جشنواره در این آیین گفت : جشنواره یک هدف و ابزار است تا فرهنگ رفتار و برخورد با معلولان اصلاح شود و معلولان را از حاشیه به متن جامعه به ویژه در عرصه های فرهنگی بیاوریم.
وی افزود از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهیم این جشنواره کشوری را در تقویم جشنواره هایش بگنجاند .
قابل ذکر است، جشنواره پنجم با محور قرار دادن شعار «رسانه به توان فرهنگ» به ارزیابی آثار در دو بخش اصلی و جنبی پرداخت که در بخش اصلی 6 عنوان در قالب گزارش مکتوب، گزارش تصویری، مصاحبه مکتوب، مصاحبه تصویری، نقد و یادداشت و کلیپ آموزشی ۶۰ ثانیه‌ای به عنوان بخش جدید و با موضوع فرهنگ رفتار با معلولان بررسی شد.
در بخش جنبی نیز که مشتمل بر 7 عنوان بود، شعر و دلنوشته، داستان کوتاه، طنز مکتوب، کاریکاتور، عکس سوژه‌ای، فن بیان و کلیپ مورد ارزیابی هیأت داوران قرار گرفت.
12 نفر از متخصصین و افراد باتجربه در رشته‎های مختلف، داوری 617 اثر ارسالی به پنجمین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولین را برعهده داشتند که 153 اثر به بخش اصلی و 464 اثر به بخش جنبی اختصاص داشت.
خانم‌ها با 125 شرکت کننده نسبت به آقایان با 76 نفر و معلولان با 106 شرکت کننده نسبت به افراد غیر معلول با 95 نفر، برای کسب رتبه با یکدیگر به رقابت پرداختند.
از 27 استان شرکت کننده، 78 نفر از استان اصفهان و 123 اثر از استان‌های دیگر بودند.
استان های شرکت کننده در جشنواره پنجم، خراسان رضوی، کرمانشاه، اصفهان، آذربایجان شرقی، تهران، یزد، کردستان، گلستان، سمنان، مازندران، خوزستان، فارس، قم، کرمان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، ایلام، قزوین، سیستان و بلوچستان، لرستان ، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، گیلان، خراسان شمالی، اردبیل و البرز بودند.
داوران پنجمین جشنواره ملی رسانه‌های معلولان به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: دکتر مهرناز آزاد، مهدی تمیزی، بهمن توکلی فرد، محسن حسن زاده، محمدعلی رجبی، دکتر معصومه رشیدی ،دکتر فاطمه رئوفی منش، سعید ساکت، زهرا سادات طالقانی، منصور گلناری، محمدرضا مهرابی، فرزان معظم و صادق هادی.
عکاس: فاطمه صابری